Slovenský názov, je Čajovník čínsky. Ide o vždy zelenú rastlinu, ktorej listy a púčiky obsahujú približne 2,5% kofeínu. Táto rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie a dnes sa pestuje v trópoch, subtrópoch a v teplých krajinách mierneho pásma celého sveta. Rôzne druhy čaju (napr.  Čierny čaj, zelený čaj, čaj Pu-Erh, čaj Oolong ) sú výsledkom rozdielnych procesov výroby čaju. Mnoho ľudí sa však mylne domnieva, že pochádzajú z rôznych odrôd čajovníka.  Na kvalitu a obsah látok Čajovníka čínskeho však môže vplývať miesto pestovania a ročné obdobie.

Jedným z kľúčových krokov v procese výroby čaju je stupeň fermentácie čajových lístkov. Pojem fermentácia, ktorý sa používa pri čaji, predstavuje nesprávne pomenovanie, pretože sa v skutočnosti vzťahuje na to, koľko čaju je povolené podrobiť sa enzymatickej oxidácii tým, že sa nechá čerstvo natrhaný čajový lístok vysušiť. Tento proces enzymatickej oxidácie je možné zastaviť buď pražením, alebo parením listov pred úplným vysušením. Jedna metóda klasifikácie čajov je založená na stupni fermentácie:

  • a) nefermentované a veľmi ľahké kvasenie,
  • b) polofermentované, 
  • c) plne fermentované.

Nefermentované a veľmi ľahké kvasenie: Tieto čaje si zachovávajú veľkú časť svojej pôvodnej chuti. Do tejto kategórie patria zelené čaje . Väčšina zelených čajov, ako napríklad  Dragon Pearl,  zastaví fermentačný proces prostredníctvom praženia na panvici, zatiaľ čo niektoré z nich zastavia proces fermentácie parením. Biele čaje počas procesu vädnutia veľmi slabo kvasia. Niekedy budú tieto nefermentované a veľmi ľahko fermentované čaje prevoňané lístkami jazmínu, aby čaj získal jazmínovú arómu. Príklady nefermentovaných čajov: zelený čajzelený čaj s vôňou jazmínu , žltý čaj,  biely čaj.

Viac informácií o zelenom čaji nájdete na  Wikipédii.

Polofermentovaný: Čaj, ktorý sa nechá fermentovať na úrovni 10 až 80%, spadá do širokej kategórie polofermentovaných čajov. Čaj varený z polofermentovaných čajových lístkov má svetlo žltý až hnedý odtieň a jemnú voňavú arómu. Tieto čaje možno ďalej rozdeliť do troch kategórií na základe úrovne ich kvasenia:

  • • Ľahké (10% - 20%):  zelený oolong, čaj Pouchong.
  • • Stredné (20% - 50%) :  Oolong (Shui Xian) , Ti-Kuan Yin,
  • • Ťažké (50% - 80%):  Champagne Oolong.

Viac informácií o Oolongu nájdete na  Wikipédii.

Plne kvasené: Čierne čaje sú úplne fermentované. Čaj z listov čierneho čaju má tmavočervený odtieň a sladkú arómu sladového cukru. Príklad:  Čierne čaje, Lapsang Souchong .Postfermentované:  Čaje, ktoré sa nechajú fermentovať, potom sa proces preruší a neskôr sa opäť fermentujú, sa nazývajú postfermentované čaje. Príklad: čaj Pu-Erh .

Viac informácií o Pu-Erh nájdete na  Wikipédii.

Kontakt

Tel: 0903 828 994
Email: info@solaris-tea.eu 

Website: www.solaris-tea.eu

Veľkoobchod